Koruyucu aile adayına din eğitimi önerisi

Koruyucu aile adaylarına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği eğitimlere ek olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da din eğitimi verilmesi önerisinde bulunuldu.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezince (KAGEM) düzenlenen ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de katıldığı "Koruyucu Aile ve Dini Durum ve Tarihsel Tecrübe Çalıştayı" sonuç bildirgesi açıklandı.

TDV'den yapılan yazılı açıklamada, çalıştay sonucunda akademisyen ve uzmanların katıldığı müzakereler neticesinde hazırlanan ortak bildirgenin, koruyucu aile ile ilgili dini meselelere ışık tuttuğu ve konunun taraflarına sorumluluk yüklediği belirtildi.

Bildirgede, şunlar kaydedildi:

"Koruyucu ailelik uygulamasının, Diyanet İşleri Başkanlığının sosyal içerikli din hizmetleri çerçevesinde hikmetli bir dil ve üslupla etkin bir biçimde topluma sunulması önem arz etmektedir.

Yeni durumların ortaya çıkardığı toplumsal sorunlara cevaplar üretmek üzere ilahiyat fakültelerinin müfredatına 'sosyal hizmet uzmanı, manevi bakım uzmanı' yetiştirecek seçmeli derslerin eklenmesi alana yeni bir soluk getirecektir. Toplumda saygın bir konumu olan Diyanet ve İlahiyat camiasının, koruyucu aile uygulamasına katılarak örneklik sergilemeleri büyük öneme sahiptir.

Koruyucu Aile Yönetmeliği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tekrar gözden geçirilerek Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak bir dil ve hizmet stratejisi belirlenmesi, Koruyucu Aile uygulamasının daha etkin bir şekilde yürütülmesi bakımından önem taşımaktadır. Koruyucu aile adaylarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen eğitimlere ek olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da bu işin sorumluluğunu ön plana çıkaracak bir dini eğitim verilmesi çok yararlı olacaktır."

05.03.2015
Türkiye Diyanet Vakfı Harita

Adres: Dr. Mediha Eldem Sokak No:72/B 06640 Kocatepe / ANKARA

Telefon: (+90) 312 416 90 00

E-Posta: