TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, MEB eğitim seminerinde konuştu

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün, İzmir’in Çeşme ilçesinde düzenlediği ve Türkiye genelinde 140 İmam Hatip Lisesi müdürünün katıldığı Eğitim Yönetimi Semineri’nde vakfın eğitim faaliyetlerini anlattı.

TDV’nin 13 Mart 1975 tarihinde kurulduğunu, Türkiye’de 996 şubesi ile 102 ülkede faaliyetler düzenlediğini belirten Palakoğlu, “40 yıllık tecrübesiyle eğitime yeni bir anlayış getiren vakfımızın çalışmalarıyla, köklü medeniyet mirasımızı idrak etmiş, ümmetin derdiyle dertlenen, özgüveni yüksek, İslami ilimlerde altyapısı olan insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

2011 yılından itibaren tekrar düzenli burs vermeye başladıklarını vurgulayan Palakoğlu, bu güne kadar 220 binin üzerinde öğrenciye burs ve eğitim yardımı tahsis ederek toplamda 44 milyon 347 bin 100 TL yardım yaptıklarını kaydetti.

İlkokuldan liseye, lisans öğreniminden doktoraya kadar her alanda eğitimin içinde olduklarını vurgulayan Palakoğlu, vakfın eğitim faaliyetlerine ilişkin şu bilgileri verdi:

“2010 yılında açılan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde toplam 875 öğrenci eğitim görmektedir. İştirakimiz olan KOMAŞ A.Ş. tarafından 1994 yılında eğitim öğretim hayatına başlayan Bornova Kolejimizde; ilk, orta ve lise seviyesinde halen 1.293 öğrenci eğitim görmektedir. 10 ilde 12 adet yükseköğrenim öğrenci yurdumuz vardır. Toplam kapasitesi 4.500’dür. Yurtlarımızın olmadığı illerde şubelerimiz nezaretinde öğrenci konuk evleri açılmaktadır. Bin 216’sı Uluslararası Anadolu İmam Hatip liselerinde, bin 328’i İlahiyat lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde olmak üzere dünyanın 102 ülkesinden toplam 2 bin 544 öğrenci ülkemizde eğitim görmektedir. Bugüne kadar 686’sı Uluslararası Anadolu İmam Hatip liselerinden, 780’i ilahiyat fakültelerinden olmak üzere 1.466 öğrenci mezun olmuştur.”

“İmam Hatip merkezli projeler yürütüyoruz”

TDV’nin İmam Hatip Merkezli Projeler yürüttüğünü vurgulayan İsmail Palakoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile imzalanan Uluslaraarası İmam Hatip Liseleri Programı işbirliği kapsamında 67 ülkeden Türkiye’ye getirilen ve toplam 984 öğrenci vakfımız tarafından okutulmaktadır. Yine Vakfımız tarafından Somali’den getirilen 242 öğrenci ise muhtelif İmam Hatip Liseleri, Sağlık, Tarım ve Denizcilik Meslek Liselerinde okutulmaktadır” diye konuştu.

Mesleğe hazırlama kursları kapsamında imam hatip lisesi öğrencilerinin desteklendiğini vurgulayan Palakoğlu, ”İmam-Hatip Liselerinin son sınıflarına geçen ve başarılı olan öğrencilerin mesleğe daha iyi hazırlanmalarını sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile yaptığımız protokol gereği, Temmuz ve Ağustos aylarında 45 gün süreyle düzenlenen kurslara devam eden öğrencilerin ulaşım masrafları, iaşe bedelleri, öğretim elemanı desteği ve kitap yardımı gibi harcamalara destek oluyoruz” dedi.

Vakıf olarak hafızları desteklediklerini kaydeden Palakoğlu, donanımlı hafızlar yetiştirerek, İmam-Hatip Liselerinde okutmak ve eğitimlerini tamamlayanları İlahiyat Fakültelerine yönlendirerek, Diyanet İşleri Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatları ile bağlı kuruluşlarındaki hafız personel sayısını artırmak maksadıyla “Hafızlığa Yönelik 100 Kur’an Kursu Projesi” hazırlandığını vurguladı.

İsmail Palakoğlu, bu proje kapsamında eğitim gören 570 öğrenciye 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde 8 ay süreyle aylık 100’er TL burs verildiğini kaydetti.

“Mülkiyeti vakfımıza ait 61 İmam Hatip lisesi binasını MEB'e tahsis ettik”

TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları işbirliği kapsamında  mülkiyeti vakfa ait 61 İmam Hatip lisesi binasının MEB'e tahsis ettiklerini belirtti.

Uluslararası Konuk Öğrenci programına katılan öğrencilere Kur’an Kursu ve hizmet içi eğitim kursları düzenlediklerini kaydeden Palakoğlu, bu kapsamda 2 bin 371 Kur’an Kursu öğrencisi ile bin 683 hizmet içi eğitim kursiyerinin Türkiye’ye getirildiğini, eğitim kurumları ve öğrencilerinin bütün masraflarının TDV tarafından karşılandığını ifade etti.

01.03.2015
Türkiye Diyanet Vakfı Harita

Adres: Dr. Mediha Eldem Sokak No:72/B 06640 Kocatepe / ANKARA

Telefon: (+90) 312 416 90 00

E-Posta: